Po wyborze technologii w jakiej rozwijany będzie DDS przyszedł czas na zastanowienie się jaki w ogóle będzie cel tego projektu (poza nauką C++), co da się zrobić w czasie trwania konkursu (zostało jeszcze trochę ponad 2 miesiące). Czas na MoSCoW.

No więc czym będzie ten DDS?

O metodzie MoSCoW miałem okazję napisać rok temu, podczas rozwijania DDF. Wtedy spisanie wymagań dla aplikacji mobilnej obliczającej dawki leków pozwoliło mnie samemu określić kierunki rozwoju DDF, na których należy się skupić, aby móc uznać projekt za ukończony (przynajmniej w ramach konkursu). Po fazie poszukiwań rozwiązań technologicznych jakie zastosuję w DDS (C++, pistache, rapidjson), przyszedł właściwy moment aby spisać krótką listę zadań dla DDS:

DDS musi mieć:

Lista leków

Jedna z metod webserwisu powinna zwrócić użytkownikowi pełną listę leków. Lista zostanie zwrócona w postaci dokumentu JSON (jak z resztą wszystkie odpowiedzi z DDS). Format odpowiedzi będzie identyczny z tym znanym z DDS. Źródło informacji o lekach powinno być modyfikowalne (pliki, baza danych, inne web serwisy).

Dawkowanie leku

Kolejny z webserwisów będzie umożliwiał pobranie szczegółowych informacji dotyczących dawkowania danego leku. Tu tak samo spodziewajcie się odpowiedzi w JSON w formacie z DDF.

DDS powinien posiadać:

Kalkulator dawek

Aplikacja powinna także umożliwiać obliczenie dawki leku po podaniu wagi pacjenta. Będzie to ukłon w kierunku użytkowników niekorzystających z aplikacji zbudowanych na podstawie DDF.

Kalkulator rozpuszczania leków

Kalkulator ten będzie nowością. Nie znajdziecie tego w tej chwili w DDS, choć być może kiedyś i tam to dorobię. Kalkulator ten będzie obliczał i zwracał odpowiedź na pytanie jak uzyskać lek o dowolnym stężeniu rozpuszczając lek o bazowym stężeniu w innej substancji. Format odpowiedzi zostanie ustalony w trakcie prac nad tą częścią systemu.

DDS mógłby posiadać:

System logowania

DDS mógłby opcjonalnie pozwalać włączyć autentykację i autoryzację użytkowników.

Szyfrowanie połączenia

System mógłby opcjonalnie pozwalać włączyć tryb SSL.

Wersja produktu

Aplikacja mogłaby zwracać jedną z metod informację o swojej wersji.

I to wszystko za darmoszkę? Dostępne dla każdego?

Tak. Wszystko będzie za darmo do pobrania, zmodyfikowania i wykorzystania. Super, co nie?