Czasami chcemy zrobić szybko zrzut ekranu całej strony internetowej. Nie kawałka strony widocznego aktualnie na ekranie monitora, tylko całej jej zawartości. Jak zrobić to szybko i przy pomocy znanych narzędzi?

Chytre narzędzie

Przeglądarkę stron WWW Mozilla FireFox zna chyba każdy. To świetne narzędzie do przeglądania ma w sobie wbudowaną funkcjonalność robienia “screenów” całej strony. Aby wykonać zrzut ekranu należy:

  1. Wejść do narzędzi dla programistów klikając w ikonę menu, “Otwórz menu”, (trzy poziome belki na pasku narzędzi przeglądarki) bądź naciskając klawisz F12 (o ile nie mamy go zarezerwowanego pod inną funkcjonalność, np. FireBuga).
  2. Kliknąć w ikonę aparatu fotograficznego, “Zrzut ekranu całej strony”, znajdującą się na pasku narzędzi dla programistów.

Jeśli nie możesz znaleźć na pasku narzędzi dla programistów ww. ikony aparatu fotograficznego oznacza to najprawdopodobniej że masz ją ukrytą. Aby to sprawdzić należy wybrać znajdującą się na tym samym pasku ikonę koła zębatego, “Ustawienia narzędzi” i upewnić się że w sekcji “Przyciski narzędzi dla programistów” zaznaczona jest opcja “Zrzut ekranu całej strony”.

Po kliknięciu w ikonę aparatu zrzut od razu powinien zapisać się w domyślnym katalogu do którego FireFox zapisuje pobrane pliki.

Opisane rozwiązanie jest bardzo wygodne, przeglądarka FF działa zarówno na systemach Windows, jak i Linuks. Ponad to nie wymaga ono instalowania dodatkowych narzędzi gdy działamy na systemie już wyposażonym w FF, co może być kluczowe gdy nie mamy odpowiednich uprawnień by instalować dodatkowe oprogramowanie na danym systemie.