Nadchodzące wydanie NetBeans będzie zawierało w sobie pewną małą, ale istotną, nowość dla wszystkich piszących w PHP i dbających o jakość stylu wytwarzanego oprogramowania.

CodeSniffer szyty na miarę

Jak można przeczytać na blogu dotyczącym wsparcia dla PHP w NetBeans, już niebawem, w kolejnej wersji oznaczonej numerem 8.2, możliwe będzie podłączenie własnego pliku konfiguracyjnego dla analizatora stylu i składni jakim jest CodeSniffer. Oznacza to że od tego momentu możliwe będzie bardziej wybiórcze skonfigurowanie co ma być sprawdzane i raportowane przez NetBeans. Pomoże to wszystkim projektom które zmuszone są (np. z powodu “legacy code”) pominąć niektóre z reguł proponowanych w PSR, a także tym projektom w których zdecydowano się stosować niestandardowe reguły sprawdzania składni.

PHPUnit na cito

Kolejnym usprawnieniem dla PHP wprowadzanym w NB 8.2 ma być pokazywanie wyników testów napisanych w PHPUnit na bieżąco podczas ich wykonywania, a nie jak to jest teraz dopiero po ich zakończeniu. Jest to, moim zdaniem, raczej zmiana kosmetyczna, ale dobre i to.

Czekamy więc na oficjalne wydanie NB 8.2. Niecierpliwi mogą już dziś testować te i inne zmiany pobierając wersję “nightly” ze strony producenta.