W dniu 06.05.2016, czyli kilka dni temu, odbyło się ósme spotkanie programistów PHP na Śląsku. Czas na moją krótką relację z tego wydarzenia.

Na spotkaniu mieliśmy okazję wysłuchać trzech prezentacji na tematy mniej lub bardziej bezpośrednio związane z PHP:

  • Wprowadzenie do kolejek wiadomości na przykładzie RabbitMQ
  • SPL!!!11oneone
  • CQRS

Wprowadzenie do kolejek wiadomości na przykładzie RabbitMQ

Podczas tej prezentacji Sebastian Kremiec zrobił nam wprowadzenie do idei systemów kolejek wiadomości. Dowiedzieliśmy się jakie wiadomości mogą być buforowane w kolejkach i do czego to się może przydać. Przedstawione zostało także jedno z wiodących narzędzi w tej dziedzinie, czyli RabbitMQ. Sebastian przedstawił podstawowe konfiguracje w systemach MQ, mogliśmy zobaczyć proste przykłady w PHP i JS.

Tak się akurat składa że ten temat jest teraz na topie. Tych, którzy chcieli by się nim zainteresować, a nie byli na spotkaniu lub chcą poszerzyć zdobytą tam wiedzę, odsyłam do na prawdę dobrego wprowadzenia jakie ukazało się w numerze 02/2016 magazynu Programista:

RabbitMQ – otwarty system pośredniczący w wymianie wiadomości w środowisku rozproszonym

SPL!!!11oneone

Wystąpienie Mateusza Juścińskiego miało na celu przypomnienie tym którzy zapomnieli lub nigdy nie mieli przyjemności poznać czym jest SPL i co dzięki niej możemy poprawić w pracy z kodem napisanym w PHP. Nie było to kompletne omówienie biblioteki, ale za to Mateusz wskazał nam te jej elementy które są ciekawe lub wyjątkowo przydatne. A więc było o zaletach jakie przynosi w sobie autolaoding dostępny właśnie w SPL, o rozbudowanym systemie iteratorów i wyjątków. Przedstawione zostały także korzyści płynące z wykorzystania bardziej złożonych od tablic typów opisujących kolekcje, czyli stert, stosów i kolejek, które także znajdziemy w SPL. Dowiedzieliśmy się także co prelegent myśli o osobach nie znających/korzystających z SPL ;). Była to moim zdaniem najciekawsza i najlepiej przeprowadzona prezentacja podczas tego spotkania.

CQRS

Ostatnia prezentacja została wybrana przez publiczność. Większość z nas chciała posłuchać o CQRS, czyli podejściu do projektowania architektury programu mówiącym o tym że warto wydzielić model odpowiadający za zapis stanu aplikacji oraz modelu ten stan odczytujący. Piotr Pasich zrobił wprowadzenie do tego nośnego ostatnio tematu. Omówione zostały zalety takiego podejścia. Koncepcja ta także została rozwinięta przez Piotra o pomysł na rozdzielenie warstwy przechowującej dane (bazy danych) również na dwa lub więcej bytów, przystosowanych do zapisu bądź odczytu danych przez model w stylu CQRS.

Ciekawy artykuł na ten temat także jest do poczytania w magazynie Programista 02/2016:

CQRS pragmatycznie

Podsumowanie

Całe spotkanie oceniam za udane. Na afterparty również była okazja pogadać na tematy związane z programowaniem, nie tylko w PHP. Warto raz na kilka miesięcy poświęcić jeden wieczór by móc spojrzeć na to co się robi z trochę innego punktu widzenia, poszerzyć wiedzę i kontakty. Do zobaczenia na kolejnym PHPers Silesia, mam nadzieję że już wkrótce.