W tym wpisie przedstawię jak uruchomić przy pomocy środowiska Karma testy napisane w frameworku Jasmine z opcją debugowania w przeglądarce.

Jeśli śledzisz od dłuższego czasu rozwój DDF to zauważyłeś pewnie że sporo czasu i miejsca na tym blogu poświęcam testom:

Dziś, z powodu pewnego głupiutkiego błędu zmuszony byłem dowiedzieć się w jaki sposób uruchomić test w środowisku przeglądarki by móc przy pomocy FireBuga i wbudowanego w niego debuggera prześledzić co się dzieje w kodzie. Możesz powiedzieć że przecież jest funkcja dump() dzięki której można w kodzie Jasmine wyrzucić sobie na ekran zawartość zmienne. Niestety, to nie zadziała gdy test wpadnie w nieskończoną pętlę, a tak właśnie działo się w moim przypadku.

Okazało się że rozwiązanie jest proste, trzeba tylko dobrze poszukać. Wykorzystałem do tego wpis na blogu “It’s my code blog”. Zawarte tam wskazówki dostosowałem do sekcji opisującej zadanie odpalające Karma w moim pliku Gruntfile.js. Co należało zrobić?

  1. doinstalować przy pomocy NPM i dodać informację o pluginach w sekcji options:

    plugins: [ ‘karma-jasmine’, ‘karma-coverage’, ‘karma-phantomjs-launcher’ ],

  2. zmienić wartość autoWatch z false na true w sekcji options
  3. zmienić wartość singleRun z true na false w sekcji options
  4. zmienić wartość background z true na false w sekcji unit

Od tego momentu wywołanie polecenia grunt karma powoduje wykonanie wszystkich testów ale po wszystkim nie kończy działania środowiska testowego Karma. Dzięki temu można w przeglądarce pod adresem http://localhost:8080/debug.html zobaczyć przy pomocy FireBuga co się dzieje w kodzie. Ponowne wykonanie testów polega na odświeżeniu strony w przeglądarce. Dzięki temu kod testów można zatrzymać na ustawionych w FireBugu punktach wstrzymania i podejrzeć co też kryje się w zmiennych.