Idziemy na front! Trzeba się przygotować. Misja będzie trudna. Na szczęście mamy wsparcie.

Generatory aplikacji JS

Ostatnimi czasu dużo się działo. Zwłaszcza w światku JS. Powstało sporo frameworków i narzędzi. Aż głowa może rozboleć gdy nagle trzeba się tego wszystkiego nauczyć. Nie inaczej było ze mną. Chcę utworzyć pierwszą aplikację w AngularJS, Ionic i Apache Cordova. I co? Od czego zacząć? Ściągać paczki? Tworzyć strukturę katalogów? No ale zaraz, gdzie ja to powinienem wszystko zainstalować? Zaraz, zaraz…

Każde ww. narzędzi ma swój generator, czyli specjalne interaktywne narzędzie zrobione tylko po to, aby łatwiej można było rozpocząć pracę. A wiec AngularJS ma generator który stworzy nam szkielet aplikacji AngularJS. Cordova ma generator który stworzy nam szkielet aplikacji Cordova. Ionic ma generator który stworzy nam szkielet aplikacji Ionic z Angularem i Cordova. No fajnie. Wygląda na to że najlepiej wykorzystać generator Ionic, który powinien nam wszystko ładnie utworzyć tak aby nie trzeba się było już niczym przejmować i od razu zacząć kodować. Nic bardziej mylnego :)

Polecenie ionic start rzeczywiście wygeneruje nam szkielet. Przeglądając go, mając pewne nawyki z innych frameworków wyposażonych w generatory, można odnieść wrażenie że trochę tego za dużo się wygenerowało. Na dodatek nie mamy jeszcze pliku .gitignore, wiec nie wiadomo co powinno zostać przesłane do repozytorium, a co powinno zostać tylko w kopii roboczej. Słabo. Na szczęście inni także mieli takie dylematy. Tak też prawdopodobnie powstał ionic-generator dla Yeoman.

Yeoman

Yeoman to kolejne narzędzie które przyszło mi poznać w ostatnim czasie. Z tego powodu nie mogę jeszcze czuć się jego ekspertem, ale napiszę tu te kilka zdań - może także właśnie dla Ciebie Yeoman stanie się odkryciem dnia. Narzędzie to służy do definiowania szkieletów aplikacji. I chodzi tu nie tylko o aplikacje JS, choć te przodują w statystykach upublicznionych szablonów Yeomana. Jednym prostym poleceniem generujemy projekt według zadanego szablonu. W tej chwili baza zarejestrowanych szablonów Yeomana posiada ponad 3000 wpisów. Jest z czego wybierać.

generator-ionic

Mój wybór padł na szablon generator-ionic reklamujący się jako szybkie i rozsądne narzędzie do tworzenia projektów pisanych w Ionic, AngularJS i Cordova, podążające za dobrymi praktykami formowania struktury projektów.

Ten generator dodaje ponad to kilka usprawnień których brakuje generatorowi zawartemu w Ionic. Zostaniemy wypytani o to z jakich chcemy skorzystać pluginów Cordova oraz jaki chcemy pobrać szablon Ionic. Dostaniemy gotowy plik .gitignore dzięki czemu nie będziemy zaśmiecać repozytorium. Otrzymamy także zestaw poleceń grunta które budują aplikację. Całkiem fajnie.

Idziemy na front!

Pora wyruszać. Jedynie kilka kroków dzieli nas przed pierwszym zetknięciem z frontem:

npm install -g yo grunt-cli bower generator-ionic ionic cordova
mkdir drug-dose-framework-ionic
cd drug-dose-framework
yo ionic drug-dose-framework