Z powodu coraz większego nacisku na testy integracyjne w projektach w których biorę udział i pojawiających się z tego powodu problemów do rozwiązania, wybrałem się na spotkanie grupy osób związanych i/lub zainteresowanych tworzeniem oprogramowania wysokiej jakości - Quality Meetup #7. O spotkaniu dowiedziałem się obserwując wiadomości związane z Quality Excites, konferencją na której już kiedyś byłem i której tematyka i poziom wykładów oraz warsztatów bardzo mi się spodobały. Poświęcenie kilku godzin na Quality Meetup również okazało się być dobrym pomysłem, a dlaczego napiszę za chwilę. Meetup jest wydarzeniem cyklicznym, odbywa się na ono na terenie Górnego Śląska, wszystkim którzy są w jego zasięgu polecam się wybrać. Na to spotkanie przyszło około 30 osób i mieliśmy okazję wysłuchać dwóch prezentacji.

Jak powstał ŚKUP – historia projektu

Radek Smilgin opowiedział nam o swoich doświadczeniach z pracy jako konsultant podczas specyfikowania wymagań dla ŚKUP, doradzania zleceniodawcy oraz zleceniobiorcy podczas etapu tworzenia, wdrażania i odbioru projektu. Dowiedzieliśmy się jak ważne może okazać się dokładne określenie wymagań, jak może wyglądać rzeczywistość w dużych projektach (waterfall, brak wglądu w kod), co może pójść nie tak i ile to może kosztować.

Testy przeglądarkowe w środowisku rozproszonym

Łukasz Rosłonek pokazał jak można w łatwy sposób przygotować sobie środowisko pod testy przeglądarkowe. Środowisko oparte było o Selenium Grid i Dockera. Docker służył do tworzenia na jednym OS wielu kontenerów jak LXC, z których jednak każdy był odpowiedzialny za uruchomienie testów na tylko jednej z przeglądarek. Wszystko zostało zaprezentowane “na żywo”. Mogliśmy obserwować proces instalowania i uruchamiania huba oraz nodów Selenium, a także uruchamiania testów na tak utworzonej architekturze. Jest to ciekawe podejście które zamierzam przetestować także w moich projektach. Więcej na ten temat można znaleźć na blogu autora.