Industriada 2014

14 czerwca miała na Śląsku miejsce piąta już edycja Industriady - festiwalu mającego za cel prezentację dziedzictwa techniki znajdującego się na Śląsku. Śląsk znany był zawsze ze swojego wysokiego stopnia urbanizacji i uprzemysłowienia, więc lista atrakcji była bogata. Można było zobaczyć jak pracują browary w Tychach i Żywcu, przejechać się kolejką wąskotorową w Bytomiu lub zjechać pod ziemię i przepłynąć łodzią Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Ja jednak postanowiłem wybrać się na wystawę starych komputerów w Radzionkowie.

Wystawa zabytkowych komputerów

Jak się okazało, wystawa w Radzionkowie była to wyjazdową ekspozycją przygotowaną przez Muzeum Historii Komputerów i Informatyki z Katowic. Panowie z MHKI przywieźli z sobą całkiem sporą ilość komputerowej historii, była to jednak, jak twierdzili, jedynie mała cząstka zgromadzonych przez nich zbiorów. Mogliśmy więc zobaczyć komputery:

maszyny do pisania m.in. MIGNON, klawiatury midi i syntezatory muzyczne m.in. ELWIRKA kalkulatory m.in. Nova Brunsviga i inne ciekawe eksponaty.

Część eksponatów zostało uruchomionych i udostępnionych zwiedzającym, chętnym zagłębić się w najprzyjemniejszą chyba czynność, do której zostały te maszyny kiedykolwiek wykorzystane - pograć w stare, kultowe gry komputerowe. Można było stracić trochę czasu grając w niezapomniane Mario lub PacMan.

Fotorelacja